مضرات قهوه یا مصرف معقولانه قهوه؟!

بدیهی است که مصرف بیش از حد هر محصولی، می تواند مشکلاتی بوجود آورد. حتی مصرف بیش از حد میوه های شیرین 

بسیاری از مصرف کنندگان قهوه و یا افرادی که میل به این کار دارند، دوست دارند بدانند آیا این نوشیدنی گوارا، مضرات قابل اشاره دارد یا خیر؟
 
بدیهی است که مصرف بیش از حد هر محصولی، می تواند مشکلاتی بوجود آورد. حتی مصرف بیش از حد میوه های شیرین نیز می تواند خطر ابتلا به دیابت را افزایش دهد. پس در کل نباید در مصرف نوع خاصی از خوراکی زیاده روی کرد.
 
مضرات قهوه
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
متوسط مصرف مجاز چقدر است؟
 
مصرف متوسط و توصیه شده در تحقیقات پزشکی، روزانه 2 فنجان قهوه دم کردنی است. این میزان باعث می شود بسیاری از بیماری های خطرناک بوسیله خواص قهوه از مصرف کنندگان دور بماند.
 
 
کافئین قهوه چقدر است؟
 
باید بدانیم که بخشی از کافئین مورد نیاز بدن، در طول روز به روش های مختلف مانند نوشیدن نوشابه های گازدار، خوردن شکلات ها و قهوه وارد بدن می شود. به طور متوسط می توان گفت، کافئین موجود در یک فنجان قهوه در حدود 150 میلی گرم است. قهوه ای که در قهوه سازهای برقی تهیه می شود، 60 تا 180 میلی گرم کافئین دارد. قهوه ترک 40 تا 170 میلی گرم کافئین دارد که در قهوه آماده این عدد به 70 میلی گرم می رسد. پس می توان به ناکارآمدی قهوه آماده در تامین کافئین اشاره کرد.
 
 
در روز چند فنجان بنوشیم؟
 
تعریف نوشیدن قهوه زیاد، این است که شما می بایست برای نوشیدن هر فنجان، به طور متوسط یک قاشق چای خوری پودر قهوه استفاده کنید. اگر از این میزان بیشتر باشد و به مقیاس 6 فنجان در روز برسید، مصرف بیش از حد قهوه دارید که می تواند برای سلامتی شما مضر باشد. مشکلات احتمالی در بخش زیر به تفکیک اشاره شده است.
 
 
مضرات قهوه
 
 
1.     فشار خون:
 
رابطه فشار خون با قهوه رابطه مستقیم است. شاید این میزان تاثیرگذاری ناچیز باشد، ولی کسانی که فشار خون بالا دارند، در برابر این تاثیر قهوه آسیب پذیرترند و مصرف قهوه به آنها توصیه نمی شود.
 
 
2.    پوکی استخوان:‌
 
سعی کنید در کناز قهوه از محصولات کلسیم دار نیز استفاده کنید. زیرا مصرف قهوه در طولانی مدت در کسانی که مصرف کلسیم کمی دارند می تواند باعث ایجاد پوکی استخوان شود.
 
 
3.    خواب نامطلوب:
 
باز هم توصیه می شود که در مصرف قهوه زیاده روی نکنید. زیرا مصرف بیش از حد کافئین می تواند خواب را مختل کند. از این رو توصیه می شود 4 الی 6 ساعت پیش از خواب، از مصرف قهوه اجتناب کنید.
 
 
4.    رفلاکس گوارشی:
 
اگر مشکل معده دارید بدانید که کافئین باعث افزایش ریفلاکس معده می شود. پس اگر مشکل ریفلاکس دارید، کمتر قهوه بنوشید.
 
 
5.    بارداری:
 
هرچند دلایل قطعی در رابطه با آسیب قهوه به جنین وجود ندارد، اما باز هم توصیه می شود درمدت بارداری، بیش از 1 فنجان در روز ننوشید. همچنین بانوانی که سقط های مکرر داشته و یا برای بارداری مشکل دارند باید مصرف قهوه را به طور کامل کنار بگذارند.
 
 
6.    کاهش جذب آهن:‌
 
به دلیل وجود تانین در قهوه، جذب آهن غذا کاهش می یابد. همچنین افرادی که به کم خونی مبتلا هستند، باید قهوه را مانند چای یک ساعت قبل یا دو ساعت بعد از غذا بنوشند.